МОРФОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ КВІТКИ ДОСЛІДЖУВАНИХ СОРТІВ РОДУ ТЮЛЬПАН (TULIPA L.) ТА ЇХ ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ЛАНДШАФТНОГО ДИЗАЙНУ

Автор(и)

  • Л. В. Калюжна
  • В. В. Поліщук

DOI:

https://doi.org/10.32782/2310-0478-2023-1-44-48

Ключові слова:

тюльпани, декоративність, базальна тичинкова нитка, дистальна тичинкова нитка, забарвлення квітки RHS, озеленення

Анотація

У статті досліджено та проведено порівняльну характеристику морфологічних особливостей будови квітки тюльпанів групи середньоквітучі: класів Дарвінові гібриди (5 сортів – «Golden Apeldoorn», «World’s Favourite», «Salmon Impression», «Hakuun», «Oxford Wonder») та Тріумф-тюльпанів (6 сортів – «Shirley dream», «Memphis», «Alibi», «Holland Beauty», «Dynasty», «Carola») на дослідній ділянці кафедри садово-паркового господарства Уманського національного університету садівництва впродовж 2021–2023 рр. Визначено, що декоративна цінність тюльпанів характеризується великою кількістю морфологічних ознак. При цьому велике значення має розмір і форма пелюсток, які розташовані в два ряди. У звичайного бутона квітки мають шість пелюсток, відповідно якщо на квітконосі 3–5 бутонів, то пелюсток буде 18–30. Наведено коротку біологічну та декоративну характеристику тюльпанів групи середньоквітучих – класів Дарвінові гібриди та Тріумф-тюльпанів. Дослідження та опис морфологічних особливостей будови квітки проведено відповідно до нині діючих методик та за допомогою вимірювань і підрахунків. Встановлено, що досліджувані сортозразки тюльпанів класів Дарвінові гібриди та Тріумф-тюльпани істотно не відрізнялися за висотою та діаметром квітки, але переважно мали різне антоціанове забарвлення. Слід зазначити, що колір тюльпанів залежить від того, в яких комбінаціях відповідно до природного добору вільного схрещування проявлялися каротиноїди і флавоноли – природні барвники. У здорових рослин суцвіття спрямовані строго вгору, хоча у деяких сортів тюльпанів трапляються квітконоси похиленого типу. Крім того, забарвлення базальної та дистальної половини нитки тичинки, основне та вторинне забарвлення визначає декоративні особливості досліджуваних сортів, підвищує їх господарську цінність. Виділено найбільш перспективні сорти за морфологічними ознаками для використання у ландшафтному дизайні та проаналізовано їх господарське значення.

Посилання

Білоус В.І. Садово-паркове мистецтво. Коротка історія розвитку та методи створення художніх садів. Київ : Науковий світ, 2001. 299 с.

Андрик Є.Й., Крічфалушій В.В. Біологоморфологічні особливості Fritillaria meleagris L. (Liliaceae Juss.) на Притисянській низовині. Укр. ботан. журнал. 1994. Т. 51, № 6. С. 30–39.

Григора І.М., Соломаха В.А. Основи фітоценології. Київ : Фітоценологія, 2000. 239 с.

Баранова М.В. Цибулинні рослини родини Лілійних. Санкт-Петербург : Наука, 1999. 229 с.

Методика проведення експертизи сортів рослин групи декоративних на відмінність, однорідність і стабільність. 2016. 1125 с.

Методика проведення кваліфікаційної експертизи сортів квітково- декоративних, ефіроолійних, лікарських та лісових рослин на придатність до поширення в Україні. Київ : Наукова думка, 2014. С. 1045.

Методика проведення експертизи сортів рослин групи декоративних на відмінність, однорідність і стабільність. Вінниця : Нілан ЛТД, 2016. 2-е вид., випр. і доп. 1130 с.

Дяченко А.Д. Цибулинні квітково-декоративні рослини відкритого ґрунту : довідник. Київ : Наукова думка, 1990. 320 с.

Боса Н.І. Тюльпани. Київ : КП «Дім, сад, город». 2004. 30 с.

Бунін В.А. Квітникарство. Практикум. Львів : Вища школа, 1987. 93 с.

Коваленко В.О. Біологічні особливості Scilla sibirica Haw. і Tulipa quercetorum Klok. et Zoz (Liliaceae Juss.) в умовах південного сходу України. Київ, 2009. 22 с.

Кобозева Е.А. Онтогенез Lilium martagón (Liliaceae). Укр. бот. журн, 2009. Т. 94. № 2. С. 200–211.

Левчук Л.В., Коткова З.М. Попередні підсумки інтродукції тюльпанів в ботанічному саду ОНУ. Репродуктивна здатність рослин як основа збереження і поширення в Україні : матеріали Міжнар. конф. (27–29 квітня 2004 р.) Львів, 2004. С. 46–48.

Лях. В.Г. Ґрунти і добрива для тюльпанів. Квітникарство. 2007, № 5. С. 22–23.

Черевченко Т.М., Капустян В.В., Яременко Л.М., Баглай К.М., Буюн Л.І., Войченко Ю.А., Гайдаржі М.М., Галицька А.Ф., Головко Р.П., Гордзієвська Л.П. Довідник квітникаря-любителя. Київ : Урожай, 1994. 368 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-04