ВРОЖАЙНІСТЬ ЗЕРНА ЯЧМЕНЮ ЯРОГО ЗА ТРИВАЛОГО ЗАСТОСУВАННЯ ДОБРИВ У ПОЛЬОВІЙ СІВОЗМІНІ
Ключові слова:
дози добрив, системи удобрення, родючість ґрунту, фактори впливу, ячмінь ярийАнотація
Проаналізовано вплив тривалого застосування різних норм добрив і систем удобрення в польовій сівозміні, а також інших чинників на врожайність ячменю ярого. Обґрунтовано та доведено істотний вплив зміни параметрів показників родючості ґрунту під впливом удобрення і сівозміни на рівень і динаміку врожайності ячменю ярого.На основі проведених досліджень розроблено основні лінійні моделі впливу добрив за різні періоди проведення досліду на врожайність ячменю ярого. Математичний аналіз даних урожайності ячменю ярого у досліді за різних варіантів удобрення показав, що за низьких норм добрив (N45P45K45) не вдається її підтримувати на постійному рівні, хоч вона була вищою порівняно з ділянками без добрив. У варіантах досліду з високими дозами добрив з часом відмічено зменшення середньорічного приросту врожайності, що в першу чергу можна пояснити підвищенням вмісту в ґрунті рухомих форм елементів живлення і оптимальним забезпеченням ними рослин. Тобто поживний режим ґрунту вже не є лімітуючим чинником формування врожаю ячменю ярого. Подальше його підвищення можливе за рахунок такого чинника, як сорт.
Посилання
Аидиев А.Ю. Актуальные проблемы возделывания пивоваренного ячменя в Курской области / А.Ю. Аидиев, В.И. Лазарев // Зерновое хозяйство.- 2004.- №7.- С. 20-22.
Барштейн Л.А. Сівозміни, обробіток грунту та удобрення в зонах бурякосіяння / Л.А. Барштейн, І.С. Скаредний, В.М. Якименко. - К.: Тенар, 2002.- 486 с.
Стаціонарні польові досліди України. Реєстр атестатів. - К.: Аграр. наука, 2014. - 146 с.
Харченко О.В. Ресурсне забезпечення та шляхи оптимізації умов вирощування сільськогосподарських культур у Лісостепу України / О.В. Харченко. - Суми: Універсальна книга, 2005.- 342 с.
Иванова Т.И. Прогнозирование эффективности удобрений с использованием математических моделей / Т.И. Иванова. - М.: Агропромиздат, 1989. 235 с.
Цыгуткин А.С. О возможности трансформации повторения во времени в дополнительный фактор схемы опыта / А.С. Цыгуткин // Агрохимия. - 2002. - №2.- С. 77-85.
Каленська С.М. Ячмінь ярий, озимий технологія вирощування / С.М. Каленська, О.В. Бачинський, О.Я. Шевчук та ін.- К.: Держспоживстандарт України, 2007.- 31 с.
Каленська С.М., Бачинський О.В., Качура Є.В. Продуктивність сортів ярого пивоварного ячменю залежно від норм висіву насіння та добрив / С.М. Каленська, О.В. Бачинський, Є.В. Качура // Зб. наук. пр. Інституту землеробства УААН. - К., 2005.- Вип. 4.- С. 55-58.
Панников В.Д. Агротехника и погода / В.Д. Панников. - М.: Знание, 1986.- 64 с.