ІСТОРИЧНІ АСПЕКТИ СЕЛЕКЦІЙНИХ ДОСЛІДЖЕННЬ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ СОРТІВ ТРОЯНД В УКРАЇНІ

Автор(и)

  • О. А. Українець Уманський національний університет садівництва
  • В. В. Поліщук Уманський національний університет садівництва

Ключові слова:

Rosa L., селекція, гібридизація, батьківські форми, сорт, гібридний сіянець, пилок, ембріон

Анотація

Представлено літературний огляд з інтродукції і розповсюдження видів і сортів троянд роду Rosa L. у світ та приведено їх морфологічну будову. Проаналізовано селекційні здобутки роботи з трояндами та наведено основні методи і напрямки у селекції цієї культури. Досліджено літературні джерела і виявлено, що у троянд унаслідок тривалої культури та селекції суттєво змінилися морфологічні ознаки (кількість пелюсток, форма і колір квітки, габітус рослин і інші), а також тривалість цвітіння. Велику увагу було приділено дослідженням особливостей чоловічого гаметофіту (пилку) та ембріологічним дослідженням троянд. Збільшення вимог до сучасного сортименту троянд вимагає широкого залучення в селекційну практику високоефективних методів відбору, які основані на дослідженнях спадкового апарату рослин. Основна роль носіїв спадкової інформації належить хромосомами, вивчення особливостей їх структури та функціонування в значній мірі розкриває і закономірності успадкування ознак і властивостей рослин. Подальша селекційна робота з трояндами повинна бути підпорядкована сучасної стратегії адаптивної селекції - створення сортів, стійких до несприятливих умов вирощування, шкідників і хвороб, тобто не стільки на морфологічні ознаки, скільки на біологічні особливості.Заплановано створення вихідного матеріалу і на його основі проведення гібридизації між різними селекційними групами з метою отримання сортів з бажаними для селекціонера ознаками, високою адаптивною здатністю та декоративністю.

Посилання

Canli F.A., Kazaz S. Biotechnology of roses: progress and future prospects. SGleyman Demirel Universitesi Orman FakGltesi Dergisi. 2009. Seri. A. P. 167-183.

Варлащенко Л.Г. Використання троянд в озелененні дачних і присадибних ділянок. Мат. всеукр. наук. інтернет-конф.: «Озеленення та благоустрій садово-паркових об'єктів». Умань. ВЦП «Візіві», травень, 2014. C. 14-16.

Номеров Б.О. Селекция роз: Сводный темплан выпуска с.-х. литературы на 1968 г. № 114: Издательство МГУ. Москва, 1968. С. 135.

Поліщук В.В., Балабак А.Ф., Варлащенко Л.Г. Використаня видів Rosa L. при створенні об'ємно-просторової композиції малого саду. Тези Всеукр. наук.- практ. конф. «Перспективи розвитку лісового і садово-паркового господарства». Умань, УНУС, 2015. С. 155-157.

Величко Ю.А. Завчасне проростання вічок у троянд у разі літнього окулірування: причини та їх подолання. Науковий вісник НЛТУ: Збірник науково-тенічних праць. Львів: Видавництво НЛТУУ, 2013. С. 342-346.

Рубцова О.Л. Рід Rosa L. в Україні: генофонд, історія, напрями досліджень, досягнення та перспективи. К.: Фенікс, 2009. С. 375.

Клименко З.К. Віддалена гібридизація у вітчизняній селекції садових троянд на імунітет до грибкових захворювань. Вчені записки Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського. Серія «Біологія, хімія». 2009. Т. 22 (61). №3. С.52 - 56.

Рубцова О.Л. Історія дослідження зимостійкості троянд в Україні. Історія української науки на межі тисячоліть. 2007. Вип. 29. С. 196 - 204.

Павлина К.І. Біоморфологічні особливості Rosa canina L. у популяціях Закарпатської області. Український ботанічний журнал. 1989. C.7-16.

Приходько С.Н. О некоторых показателях зимостойкости роз. Акклиматизация растений. 1953. Т.2. С. 146 - 148.

Клименко З.К., Ковда О.В., Заиченко А.И. Морфо-биологические особенности пыльцы садовых роз в условиях южного берега Крыма. Цитолого- эмбриологические и генетико-биохимические основы опыления и оплодотворения растений: материалы Всесоюзного совещания. К.: Наукова думка, 1982. С. 302-304.

Нестеренко П.А. Определение активности пыльцы и рыльца при гибридизации ароматических культур. Новости науки и техники эфиромасличной промышленности. 1938. Вып. 3 - 4. С. 34 - 41.

Зыков К.И. Клименко З.К. Генетические аспекты селекции садовых роз. Генетика. 1993. Т. 29. № 1. С. 68-76.

Башмакова Е.Ю., Бугара А.М., Назаренко Л.Г. Цитогенетические исследования некоторых сортов и гибридов эфиромасличной розы. Труды Института эфиромасличных и лекарственных растений. 1998. Т. 24. С. 73 - 83.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-05-03