БУР'ЯНИ В АГРОФІТОЦЕНОЗАХ ТА ЕКОЛОГІЗАЦІЯ ЗАХОДІВ ЩОДО КОНТРОЛЮВАННЯ ЇХ ЧИСЕЛЬНОСТІ
Ключові слова:
бур'яни, агрофітоценоз, чинники поширення, екологізація заходів контролювання чисельностіАнотація
У статті висвітлено питання щодо забур'яненості польових агрофітоценозів, яка останніми десятиліттями має тенденцію до зростання із багатьох причин. Аналіз останніх наукових праць вітчизняних учених та повідомлень фахівців сільського господарства дає змогу констатувати, що зростання забур'яненості агроекосистем, першочергово, викликане порушенням науково обґрунтованих сівозмін, перехід на мінімізовані системи основного обробітку ґрунту та спрощення технологій вирощування більшості сільськогосподарських культур. Крім наведених вище аргументів, враховуються й інші чинники, що впливають на поширення бур'янів, у тому числі й зміни клімату та резистентність бур'янів до гербіцидів. При цьому регулююча роль виробника рослинницької продукції полягатиме у формуванні такого агрофітоценозу, у якому створено найбільш сприятливі умови для росту і розвитку рослин культури. Останнє дасть їй змогу найповніше використовувати наявні абіотичні, біотичні та агротехнічні чинники.
Посилання
Бегей С.В. Проміжні посіви в інтенсивному землеробстві: монографія / Львів: Світ, 1992. 160с.
Бомба М.Я., Періг Г.Т., Походенко В.К. та ін.. Контролювання чисельності бур'янів в агроценозах західного регіону України. Сільський господар. 2006. №3-4. С.30-32.
Бомба М.Я., Бомба М.І., Періг Г.Т. та ін. Бур'яни та контролювання їх чисельності в агроценозах. Агроном. 2009. №3(25). С.38-40.
Бомба М.Я., Бомба М.І., Кошевський І.І. Наукові підходи вирішення проблем землеробства в західному регіоні України. Наукові доповіді НУБіП 2012-5 (34). Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/Nd/2012_5/12bmy.pdf.
Бомба М.Я. Наукові та прикладні аспекти обробітку ґрунту в сучасному землеробстві: монографія / М.Я. Бомба. Львів: Сполом, 2007. 172с.
Борона В. П., Карасевич В. В., Солоненко В. М. та ін. Бур'яни в короткоротаційних сівозмінах. Карантин та захист рослин. 2005. №9. С. 3 - 5.
Вавринович О.В., Качмар О.Й., Щерба М.М. та ін. Вплив короткоротаційних сівозмін з різним насиченням зерновими культурами на формування потенційної забур'яненості в посівах пшениці озимої. Передгірне та гірське землеробство і тваринництво. 2013. Вип.55. Ч. І. С.8-13.
Іванюк В., Томашівський З., Волинець О. Беззмінним посівам у Дублянах - перше півстоліття. Теоретичні основи і практичні аспекти використання ресурсоощадних технологій для підвищення ефективності агропромислового виробництва і розвитку сільських територій : матеріали Міжнар. наук.-практ. форуму. Львів, 2013. С. 81-87.
Іванюк В. Особливості забур'янення пшениці озимої за вирощування її беззмінно та в сівозміні. Вісник Львівського національного аграрного університету. Серія : Агрономія. 2017. № 21. С. 43-48.
Іващенко О. О. Важливий фактор ефективності дії гербіцидів. Матеріали 4-ої науково-теоретичної конференції Українського наукового товариства гербологів «Проблеми бур'янів і шляхи зниження забур'янення орних земель». К.: Колобіг, 2004. С. 155 - 161.
Іващенко О.О. Бур'яни в агрофітоценозах. К.: Світ, 2001. 234 с.
Кирилюк В.П. Вплив обробітку ґрунту та удобрення на забур'яненість п'ятипільної сівозміни. Цукрові буряки. 2016. №2. С.15-18.
Кочик Г. М., Ворона Л.І. Роль агротехнічних заходів у контролюванні чисельності бур'янів в умовах Полісся. Карантин і захист рослин. 2004. № 7. С. 28-30.
Лисенко А. Особливості боротьби з бур'янами на полях України у літньо-осінній період 2002 року. Пропозиція. Інтернет ресурс. Режим доступу: https://propozitsiya.com/ua/osoblivosti-borotbi-z-buryanami-na-polyah-ukrayini-u-litno-osinniy-period-2002-roku
Макух Я. П. Потенційна засміченість ґрунту - реальна загроза посівам. Матеріали 4-ої науково-теоретичної конференції Українського наукового товариства гербологів «Проблеми бур'янів і шляхи зниження забур'янення орних земель». К.: Колобіг, 2004. С. 151 - 155.
Манько Ю. П. Проблема потенційної забур'яненості ріллі та напрями її вирішення в землеробстві. Матеріали науково-теоретичної' конференції Українського наукового товариства гербологів «Особливості забур'янення посівів і захист від бур'янів у сучасних умовах». К.: Колобіг, 2000. С. 18 - 21.
Подберезко І.М. Моніторинг амброзії полинолистої та динаміки засміченості нею території України. Захист і карантин рослин. - 2012. Вип. 58. С.152-170.