МІСЦЕ НАУКОВО ОБҐРУНТОВАНИХ СІВОЗМІН У СУЧАСНОМУ ЗЕМЛЕРОБСТВІ

Автор(и)

  • В. О. Єщенко Уманський національний університет садівництва

Ключові слова:

сівозміна, попередники, структура посівних площ

Анотація

В статті аналізується використання науково обґрунтованих сівозмін у сучасному землеробстві та вказуються причини, які зумовили їх порушення в процесі реформування села, розпаювання землі та появи нових її власників.Наводиться, що такими причинами є: перехід від планового ведення рослинницької галузі до непланового, коли структура посівних площ може мінятись чи не щорічно. За таких умов вести будь-яку сівозміну постійно неможливо; поділ культур на ринкові і неринкові, економічно вигідні і невигідні при нестабільності ринку збуту; відсутність внутрішнього ринку через відсутність у господарстві тваринництва, яке гарантує наявність внутрішнього ринку рослинницької продукції; недодержання рекомендованого строку повернення культур на попереднє місце вирощування, коли соняшник, наприклад, цілим полем вирощують не тільки в 10-пільній сівозміні, а в три-п'ятипільній; нема потреби у вирощуванні кормових культур, більшість з яких позитивно впливає на родючість грунту та є добрими попередниками для зернових і технічних культур; відсутність тривалої (20 років і більше) оренди земельних паїв, а за частої зміни земельних площ неможливо дотримуватись розробленої колись сівозміни, не дивлячись на те, чи вона буде науково обґрунтована чи ні. Окремо згадується про Постанову Кабінету Міністрів України за № 164 від 11 лютого 2010 року, яка передбачає необхідність розробки проекту землеустрою і схеми науково обґрунтованих сівозмін у кожному господарстві, площа землі в яких 100 га і більше. Показується відношення до цієї Постанови і до потреби ведення науково обґрунтованих сівозмін науковців-аграріїв і виробничників.

Посилання

Єщенко В.О. Сівозмінні проблеми сьогодення / В.О.Єщенко // Сучасні аграрні технології. - 2013. - №4. - С. 12-18.

Землеробство: Підручник / В.О.Єщенко, П.Г.Копитко, А.П.Бутило, В.П.Опришко; За ред. В.О.Єщенка. - К.: Лазурит-Поліграф, 2013. - 376 с.

Бабич А.О.Розробка короткоротаційних сівозмін та перспективи їх впро­ вадження у приватних господарствах Лісостепу / А.О.Бабич, О.Я.Панасюк, B.Ф.Петриченко // Вісник аграрної науки. - 2001. - №8. - С. 12-15.

Бабич А., Бабич-Побережна А. Соєвий пояс і розміщення виробництва сортів сої в Україні // Пропозиція. - 2010. - №4. - С. 52-56.

Рэнди Андерсон Интервал между культурами: кто за кем / Рэнди Андерсон // Зерно. - 2012. - №8. - С. 56-67.

Мэтт Хэгни. Чередование культур: неожиданные решения / Мэтт Хэгни // Зерно. - 2012. - №8. - С. 46-55.

Двэйн Бэк. Новый подход к планированию и разработке севооборотов / Двэйн Бэк // Зерно. - 2012. - №8. - С. 36-45.

Жолобецький Г. Делікатне землеробство- комплексна проблема / Г.Жолобецький // Пропозиція. - 2014. - №7-8. - С. 52-55.

Шевченко О. Вовчок наступає - соняшник від Сингенти перемагає / 0.Шевченко // Пропозиція. - 2010. - № 3. - С. 56-57.

Гордиенко В.П. Современные проблемы севооборотов / В.П.Гордиенко // Проблемы устойчивого развития АПК Крыма. - Симферополь, 2003. - C . 100-105.

Самойленко И. Севооборот как инструмент насилия // Зерно. - 2012. - №8. - С. 30-35.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-05-03