ПОЖИВНИЙ РЕЖИМ ҐРУНТУ ТА ВРОЖАЙНІСТЬ МОЛОДИХ ДЕРЕВ ГРУШІ ЗА ОПТИМІЗАЦІЇ МІНЕРАЛЬНОГО ЖИВЛЕННЯ
Ключові слова:
груша, оптимізація мінерального живлення, удобрення, врожайністьАнотація
Розглянуто відомості про оптимізоване мінеральне живлення молодих дерев груші. Удобрення насаджень груші обґрунтовується і здійснюється за рекомендаціями, розробленими на основі досліджень з удобренням яблуні. Однак потреби цих культур у мінеральному живленні значно різняться. Відповідно необхідно досліджувати ці питання безпосередньо в насадженні груші. Такий дослід проводиться в грушевому саду з сортами Конференція та Основ’янська на темно-сірому опідзоленому ґрунті у Правобережному Лісостепу України. Варіанти оптимізованого фону мінерального живлення азотом, фосфором і калієм порівнюються з абсолютним контролем (без удобрення) і виробничим (N90P60K90). Для створення оптимального вмісту в ґрунті доступних для живлення рослин N, P2О5 і К2О розраховувані норми добрив значно менші від рекомендованих (у виробничому контролі). Наведено дані про вміст у різноудобреному ґрунті рухомих сполук елементів живлення і врожайність молодих дерев у варіантах з відповідними рівнями мінерального живлення азотом, фосфором і калієм. Вони істотно більші від показників абсолютного контролю і не відрізняються суттєво від виробничого, де вносяться щорічно значно більші норми добрив.
Посилання
Ярошко М. Кислотність ґрунтів та її вплив на живлення рослин / М. Ярошко, К. Бреммер // Агроном. – 2013. – № 1 (39). – С. 30–33.
Носко Б.С. До питання про вплив добрив на врожай сільськогосподарських культур та агрохімічні властивості ґрунтів / Б.С. Носко, Е.І. Доля // Агрохімія і ґрунтознавство: республіканський міжвідомчий тематичний збірник. – 1969. – Вип. 8. – С. 129–142.
Копитко П.Г. Удобрення плодових і ягідних культур: навч. посібник для підгот. фахівців напряму “Агрономія” у вищих аграр. закладах I – ІV рівнів акредитації / П.Г. Копитко. – К.: Вища школа, 2001. – 206 с.
Заец В.К. Груша. Сорта и агротехника / В.К. Заец. – К. «Урожай», 1979. – 144 с.
Лаптєв О. Сучасні грушеві сади / О. Лаптєв // The Ukrainian Farmer. – 2013. – № 2. – С. 86 – 87.
Агрохімічний аналіз: Підручник / [М.М. Городній, А.П. Лісовал, А.В. Бикін та ін.]; за ред. М.М. Городнього. – К.: Арістей, 2005. – 468 с.
Почвы. Определение подвижных соединений фосфора и калия по методу Эгнера–Рима–Доминго: ГОСТ 26208–91; [Дата введения 01.07.93]. – М.: – Изд-во стандартов, 1992. – 6 с.