ЩІЛЬНІСТЬ ТА ВОДОПРОНИКНІСТЬ ЧОРНОЗЕМУ ОПІДЗОЛЕНОГО ЗАЛЕЖНО ВІД СИСТЕМ УДОБРЕННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР У ПОЛЬОВІЙ СІВОЗМІНІ
Ключові слова:
чорнозем опідзолений важкосуглинковий, агрофізичні властивості ґрунту, щільність складення, водопроникність, органічні добрива, мінеральні добриваАнотація
Наведено результати вивчення впливу тривалого застосування різних норм добрив і систем удобрення в польовій сівозміні на щільність складення та водопроникність чорнозему опідзоленого важкосуглинкового Правобережного Лісостепу України. У стаціонарному досліді кафедри агрохімії і ґрунтознавства, який закладений у 1964 році з мінеральною, органічною і органо-мінеральною системами удобрення в сівозміні у трьох рівнях елементів живлення польових культур, визначено вплив добрив на щільність і водопроникність ґрунту у ланці сівозміни горох-пшениця озима-кукурудза на силос. Встановлено, що зі збільшенням норми мінеральних добрив на початку вегетації гороху зростає порівняно з контролем щільність та знижується водопроникність ґрунту. Органічні добрива позитивно впливають на агрофізичні властивості ґрунту, зокрема, при підвищенні норми гною до 18 т/га у шарі 20–30 см щільність проти контролю зменшилася на 0,07, а проти потрійної норми мінеральних добрив - на 0,13 г/см3, водопроникність за першу годину дослідження збільшилась відповідно на 220 і 210 мм. За органо-мінеральної системи органічні добрива знижують негативний вплив мінеральних туків і підтримують щільність та водопроникність чорнозему опідзоленого в оптимальних параметрах. За період вегетації в результаті природної та антропогенної деградації відбулася деформація агрономічної цінної фракції структури та щільності і водопроникності ґрунту з глибиною, а також зниження його водопроникності, що можна пояснити процесами диспергування колоїдної фракції. Ключові слова: чорнозем опідзолений важкосуглинковий, агрофізичні властивості ґрунту, щільність складення, водопроникність, органічні добрива, мінеральні добрива.
Посилання
Ревут И.Б. Физика почв / И.Б. Ревут. ‒ Л.: Колос, 1972. ‒ 356 с.
Бондарев А.Г. Физические и физико-технические основы плодородия почв / А.Г. Бондарев, П.И. Бахтин, А.Д. Воронин // 100 лет генетического почвоведения. ‒ М.: Наука, 1986. ‒ С.178‒183.
Бондарев А.Г. Некоторые пути определения оптимальних параметров и агрофизических свойств почв / А.Г. Бондарев, В.В. Медведев // Теоретические основы и методы определения оптимальных параметров свойств. – М.: Наука, 1980. – 128 с.
Медведев В.В. Оптимизация агрофизических свойств черноземов / В.В. Медведев. ‒ М.: Агропромиздат, 1988. – 158 с.
Медведев В.В. Некоторые изменения физических свойств черноземов при обработке / В.В. Медведев. // Почвоведение . – 1979. –№1.– С. 79–81.
Демиденко О.В. Агрохімічні властивості структурних агрегатів чорнозему в умовах ґрунтозахисного землеробства / О.В. Демиденко, М.К. Шикула // Вісник аграрної науки. ‒ 2002. ‒ №12. ‒ С.16‒22.
Медведев В.В. О влиянии навоза на структурное и гумусное состояние чорнозема типичного / В.В. Медведев, Т.Н. Лактионова, Н.О. Кобзарь // Агрохімія і ґрунтознавство. Міжвід. темат. наук. зб. ‒ Харків: “Штріх”, ‒ 2001. ‒ Вип. 62. ‒ С. 21‒26.
Недвига М.В. Оцінка потенційної здатності чорнозему опідзоленого до агрегації за тривалого застосування добрив у польовій сівозміні / М.В. Недвига, Ю.П. Галасун // Зб. наук. пр. Уманського національного університету садівництва. ‒ 2013. ‒ Вип. 82.‒ С. 153‒159.
Королев В.А. Изменение основних показателей плодородия выщелоченных черноземов под влиянием удобрений / В.А. Королев, Л.Д. Старлухова // Почвоведение. ‒ 2004.‒ №5. ‒ С. 604‒611.